Jak zachovat barvu oblečení

Ani vy nemáte rádi, když vaše oblíbené triko, mikina či sukně postupně ztrácejí původní odstín? Změnu barvy můžete výrazně zpomalit tak, abyste se z nich mohli těšit co nejdéle. Poradíme vám, jak správně a v čem prát, aby se zachovala vaše barva oblečení.

Tmavé, barevné a světlé roztřiďte

 

První zásadou, která vám pomůže zachovat barvu oblečení, je jeho třídění před praním. Bílé kousky byste měli dávat do pračky zvlášť. Jinak by se mohlo snadno stát, že je z ní vyberete snádechem barev z jiného oblečení nebo dokonce s fleky.

Černé a tmavé barvy můžete dát do praní společně. Oblečení vbledších odstínech také. Společné praní stejných barev pomáhá zabránit jejich nežádoucímu zabarvení i ztrátě barevnosti. Chránit barvy pomáhá také obrácení oblečení naruby. Jednou z více výhod, jakou mají parfémy na praní Giovani® je, že napomáhají udržovat zářivou a neblednoucí barvu oblečení.

Zkontrolujte etikety

Hodně o tom jak prát, vám napoví také štítky na oblečení. Prozradí vám, jestli jej můžete dát do pračky a jakou teplotu byste měli zvolit. Dodržením doporučené teploty zabráníte blednutí barev a nechtěné změně tvaru. Obecně jsou vyšší teploty vhodné pro bavlnu, nižší pro praní syntetiky ajemnějších materiálů. Podle toho následně zvolíte prací program.

 

 

Příjemně voňavé prádlo nejen po vytažení spráčky, ale i po delší době stráveném všatníku. To je cíl, kterého by chtěla dosáhnout každá hospodyně. Kromě vhodně zvoleného prášku, teploty a způsobu praní je třeba přidat i vhodný prostředek jako náhradu aviváže, který se stará nejen o barvu vašeho oblečení, ale také o vůni, která vydrží. Intenzivní a dlouhotrvající vůni vám přinesou parfémy na praní Giovani®.

Jsou vyrobeny zkoncentrovaných vonných esencí. Díky jejich vysokému obsahu si prádlo zachová svoji nabytou vůni i po sušení oblečení v sušičce. Parfém na praní se používá v miniaturním množství 5 ml na 4 kg prádla. Následně je parfém vypuštěn do obrovského množství vody při vhodné teplotě a pere se většinou i více než hodinu se 4 kg prádla. V pračce se parfém velmi dobře a rychle rozpustí. Nezůstávají po něm proto žádné zbytky ani fleky. Parfémy na praní jsou vhodné pro všechny typy tkanin. Jejich malé množství při používání nezanáší pračku a napomáhá barvě vašeho oblečení.

Parfém na praní Sweety BrownieNa bílé prádlo zvolte prášek na praní s obsahem speciálních bělících složek, který pomůže odstranit oblečení i silnější znečištění. Na barevné kousky byste jistě měli používat prášek určený k praní barevného prádla, který obsahuje složky pro ochranu barev.

Chtěli byste, aby vaše černé tričko časem nezesivelo? Vhodné jsou k tomuto účelu tekuté prací prostředky, které obsahují složky na černé oblečení. Pro jemné tkaniny, například vlnu nebo hedvábí, budete potřebovat samostatný přípravek. Dodržujte také doporučené dávkování, které naleznete na obalu.

Rozdíl může být vdávce prášku na velmi znečištěné prádlo. Jak jsme již zmínili, naše oleje na praní Giovani® obsahují složku, která se stará o to, aby vaše prádlo zůstalo plné života a barev i po praní.

Praní ve studené vodě

Jednou z dalších možností jak zachovat barvu oblečení při praní, je praní ve studené vodě. Tento způsob je šetrný k vašemu oblečení ale i k vaší peněžence. Kromě barvy, studená voda pomáhá předcházet mačkání a scvrkávání látky, nezabarvuje a je šetrná k životnímu prostředí. Nezapomeňte však, že některé oděvy je třeba zbavit zápachu, bakterií nebo skvrn ak tomu je třeba využít vyšší teploty při praní. Většinou jsou to ručníky nebo ložní prádlo.

Jak často prát

Jak často bychom měli prát závisí na několika faktorech jako je typ oblečení, aktivity a osobní preference. Spodní prádlo, ponožky, plavky a oblečení na cvičení je třeba prát po každém použití. Ložní prádlo by se mělo prát jednou týdně a ručníky po 3.-4. použití. Méně často je třeba prát džíny, šortky a kalhoty. Interval je přibližně každé 3-4 použití, je důležité dbát na materiál a opotřebovanost látek. Sezónní oděv jako jsou kabáty, čepice, šátky a rukavice není nutné prát vícekrát než každých pár týdnů nebo po ukončení sezóny. Nejdůležitější je si zapamatovat, že důležitou roli hraje pot, protože pokud se více potíte, měli byste častěji prát.