Rady a tipy

Statická elektřina na prádle

Určitě se vám stalo, že vás „píchla“ elektřina vedle toho, jak jste si oblékali vaše oblíbené tričko. Jedná se o jev, který vzniká při kontaktu (nejčastěji tření) dvou těles, které vede k nashromáždění elektrického náboje na jejich povrchu, který se pohybuje z jednoho materiálu do druhého. To vede k nerovnováze mezi zápornými a kladnými náboji v obou površích. A protože objekty s opačnými náboji se přitahují, oblečení se tak k sobě začne kvůli statické elektřině lepit. Tento jev je naprosto běžný. Označuje se jako statická elektřina na prádle po praní. V tomto článku zjistíte, proč tento jev vzniká a jak se jej účinně zbavit.

 

Vznik statické elektřiny na prádle

Statická elektřina se vyskytuje v důsledku tření textilie. Právě během praní dochází k intenzivnímu tření mezi prádlem, což vytváří elektrický náboj. Když prádlo vyschne, elektrický náboj zůstane na povrchu textilií.

Tento náboj může způsobit, že se textilie magneticky přitáhnou k sobě či k jiným povrchům. Textilie se dokáže „nalepit“ na tělo člověka, což může být dost nepříjemné.

 

Statická elektřina v oblečení je jevem, který můžeme pozorovat zejména během sušších a chladnějších období roku. Vzniká, když se dva různé materiály začnou o sebe třít, čímž přenášejí elektrické náboje. Vzniká mezi dvěma kusy oblečení nebo mezi oblečením a pokožkou.

 

Příčiny statické elektřiny v oblečení

Statická elektřina vzniká kvůli elektrickým nábojem. Dva materiály se o sebe začnou třít, elektrony začnou přecházet z jednoho materiálu na druhý. Jeden se nabije negativním nábojem (materiál získává přebytek elektronů) a druhý s pozitivním nábojem. Tento jev se nazývá také triboelektrický efekt. 

Kombinací syntetických materiálů, jako jsou polyester, nylon a akryl, zvyšujeme vznik statické elektřiny, neboť tyto materiály vytvářejí a udržují statickou elektřinu více než přírodní materiály, jako je bavlna nebo vlna. Jsou nevodivé, což znamená, že se elektrické náboje hromadí na povrchu, neboť se nemohou snadno rozptýlit.

 

Vliv prostředí

Prostředí hraje významnou roli při tvorbě statické elektřiny. Jelikož v letních měsících nebo v oblastech s vysokou vlhkostí je voda ve vzduchu vodivá, statické náboje se snáze rozptylují. V zimním období se vlhkost vzduchu snižuje, což vede k hromadění nábojů na povrchu materiálů.

 

Důsledky a nepříjemnosti

Statická elektřina v oblečení způsobuje několik nepříjemností jako je pocit šoku, když se dotkneme někoho jiného nebo nějakého kovového předmětu. Způsobuje také estetické nepříjemnosti, oblečení se lepí na pokožku nebo na jiný kus oblečení což je často nepohodlné nebo při pokusu o styling vlasů jsou vlasy přitahovány k oblečení což vede k jejich „postavení“.

Tipy a triky jak se statické elektřiny zbavit

 • Použijte parfémy na praní. Nejen, že se zbavíte statické elektřiny na oblečení, ale vaše prádlo bude také příjemně vonět. Pokud je doma nemáte, tak stejně účinný je i ocet.
 • Pomohou také vlněné koule do sušičky, které naleznete také v nabídce značky Giovani®.
 • Použijte vlhčící prostředek nebo vodu. Pokud si všimnete, že se na prádle po praní vyskytuje mnoho statické elektřiny, můžete ji postříkat jemně vlažnou vodou nebo použít zvlhčující sprej na textilie.
 • Použijte ochranný sáček určený k praní jemného prádla.
 • Umístěte zavírací špendlík „zicherku“ na vnitřní stranu oblečení, kde jej nebude vidět.
 • Drátěný věšák může část elektrického náboje vzít zpět. Přejeďte věšákem po vnitřní straně podél vašeho oblečení těsně před nebo po jeho nasazení, abyste tak udrželi statickou elektřinu. Velmi dobře to funguje spolu s hedvábím.


Statická elektřina na prádle už pro vás nebude více strašákem. Zabojujte proti ní našimi tipy a udělejte si život otrochu příjemnější.

 

 

Proč nemůže být poštovné na vzorky zdarma

Protože za poštovné platíme přepravním společnostem, tak jak jim platí úplně každý e-shop a nemůžeme rozdávat peníze. Poštovné ZDARMA NEEXISTUJE. Vždy ho platíte. Je nereálné, aby bylo poštovné zdarma poskytováno při tak nízké hodnotě objednávky jako je objednávka vzorků. Naše firma nezastává tento reklamní trik občas používaný na zákaznících firmami, které si schovají náklady na dopravu do marže produktu a tváří se, že poštovné máte zdarma. Nemáte, platíte za něj v ceně produktu, jehož cena tím prozrazuje, že je jen uměle navýšena o tyto náklady, což nesvědčí o kvalitě takového produktu, ale spíše o jeho nízkonákladové výrobě. Vceně produktu tak neplatíte za jeho kvalitu ale za skryté náklady na reálné prodejcům zaplacené poštovné. Žádný přepravce totiž nebude doručovat žádnému e-shopu tisíce zásilek jen tak zdarma.

poštovné na vzorky zdarma
Giovani® je registrovaná ochranná známka a představuje nejvyšší kvalitu parfémů pro praní na trhu. Kvalitnější produkt tohoto druhu na trhu nenajdete. Vyrábíme vysoce kvalitní produkty a proto si nemůžeme dávat reálné placené náklady na dopravu do obchodní marže produktů a tvářit se, že „poštovné je zdarma“. Není, platíme za něj. Cena našich produktů u nás odráží jejich kvalitu a není reálně placený náklad na poštovné, který platíme přepravcem. Nemáme nízkonákladové levně vyrobené výrobky. Doprava zdarma nebo přehnané slevy se většinou zvyknou dávat na nelukrativní, málo zajímavé a obtížně prodejné méně kvalitní produkty, které prodejce neumí prodat, ležáky na skladě a podobně. My takové produkty nemáme. O naši značku je obrovský zájem díky její už na první pohled nejvyšší kvalitě na trhu.

Dopravu zdarma u nás máte při objednávkách nad 1.350 Kč, ale nechceme používat reklamní triky na našich zákaznících pojmy jako "doprava zdarma" i při nižších objednávkách a klamat tak zákazníky, či snižovat kvalitu produktů a poskytovaných služeb a podobně.

Naše značka si získala zákazníky vysokou kvalitou produktů, ale také rychlých služeb. Giovani® je nejrychleji rostoucí značkou parfémů pro praní na slovenském trhu i dalších trzích sousedících zemí. Žádná jiná značka parfémů na praní nerostla po svém vstupu na trh tak rychle, jako Giovani®. Za prvních 9 měsíců jsme dokázali to, co jiným značkám trvalo i několik let. Na trhu jsme od prosince 2022. Kvalitu si chceme udržet. Proto si unáš můžete být jisti, že unes se platí za reálnou hodnotu a vysokou kvalitu. Protože kvalita má také svou hodnotu.

Běžná cena, jakou platí každý e-shop s dobře vyjednanou smlouvou nejlevnějšímu dopravci na Slovensku je přibližně 58 Kč (+ případně i dobírkový poplatek pokud je zásilka na dobírku). A přibližně takovou částku platí i za tu nejmenší a nejlehčí možnou zásilku (vzorky). U tisíců objednávek denně by poskytování poštovného zdarma pro prodejce znamenalo několik tisíc eurové finanční ztráty denně.

Číselný přepočet poštovného „zdarma“

doprava zdarma vzorkyPokud je stále nepochopeno proč není možné, normálně a ekonomicky zdravé pokud e-shop při objednávce takové nízké hodnoty poskytuje i poštovné zdarma, zkusme si to znázornit i konkrétněji na příkladu: 3.000 objednávek vzorků denně, za poštovné všech zásilek zaplatí přepravci přibližně 174.000 Kč. Jelikož poštovné poskytl e-shop zákazníkovi i při takové nízké hodnotě objednávky zdarma, znamená to pro e-shop denní finanční ztrátu ve výši kolem 174.000 Kč , měsíční ztrátu ve výši 5.220.000 Kč.

Je v pořádku z hlediska finanční stability a odpovědnosti firmy, z hlediska zachování, udržení či případně i zvyšování kvality produktů a služeb firmy nechávat si dobrovolně způsobovat takové obrovské finanční ztráty? A to jen proto, aby e-shop zaujal široké spektrum zákazníků? Je normální kupovat si zákazníky měsíčně částkou kolem 5.220.000 Kč vyhozenou do koše? Je zodpovědné takové jednání firmy vůči státním úřadům, inspekci práce, daňovému úřadu apodobně?

 

Jaké je ponaučení?

Pokud vyhledáváte kvalitní produkt, který plánujete používat a užívat si jeho špičkových účinků, nestojí vám to za to váhání nad eurem nahoru dolů, které je třeba zaplatit na poštovném. Stálo by za to koupit si nekvalitní produkt, který nikdy více neobjednáte jen proto, že bylo při jeho koupi poštovné "zdarma"? Nestálo. Pokud hledáte kvalitu, nehledejte největší diskont na internetu. Tam totiž tu požadovanou kvalitu určitě nenajdete. Kvalitní produkt i služba mají vždy svoji hodnotu.

 

Péče o pračku a sušičku

Dostatečná péče o pračku a sušičku je důležitá i proto, aby prostředky na praní, včetně parfémů na praní, plnily 100% svoji funkci. Pokud jeden ze spotřebičů není dostatečně udržován nebo je zanesen z používání předešlých pracích prostředků, je účinnost působení parfémů či aviváží snížena. Proto doporučujeme, abyste se o vaši pračku a sušičku dostatečně starali a věnovali jim pozornost.

Důležitým prvním krokem je správný výběr pračky a sušičky. Po zabezpečení domácnosti těmito elektrospotřebiči je důležité jejich vhodné používání a udržování, čímž se zajišťuje jejich správná a dlouhá doba fungování. Pračka představuje nezbytné vybavení každé domácnosti. Ať už používáte jakýkoli typ pračky, nezapomínejte na přiměřenou péči, která udržuje pračku v dobrém stavu. Sušička zjednodušuje chod domácnosti, jelikož jejím využitím se ztrácí povinnost věšení mokrého prádla.

  

Dodržování stanovených pokynů

Péče o pračku
Investujte do kvalitních produktů, kterými jsou naše parfémy na praní. Aby Vaše elektrospotřebiče byly v „plném zdraví“, po dlouhou dobu je důležité dbát i na výběr pracích prostředků a nezanášet je nekvalitními produkty. Oleje do praní se používají v minimálním množství, a proto je pračka méně vytížená než při používání objemných aviváží.

Dalším bonusem používání našich produktů jsou dlouhotrvající a intenzivní vůně. Vaše prádlo a domácnost bude unikátní a po dlouhou dobu provoněná. Perte a sušte prádlo na požadované teplotě podle typu prádla, čemuž přizpůsobte zvolený program. Dodržování stanovených pokynů a používání vysoce kvalitních produktů vede ke kvalitnímu fungování elektrospotřebičů a předcházení možných problémů.

 

Pár tipů jak pečovat o opráčku

 

 • odkontrolujte a vyprázdněte sáčky od předmětů, které do praní nepatří
 • dbejte na pravidelné čištění jejího nitra
 • pravidelně pročišťujte nádobku na aviváž
 • dávkovač na prášek na praní proplachujte vodou
 • po ukončení praní nechte pračku otevřenou, čímž zajistíte odpaření zbylé vody a vysušení jejího nitra
 • doporučuje se jednou za čtvrtletí pustit pračku na 90 °C, čímž se zbavíte nežádoucích bakterií i jiných nečistot
 • nezapomínejte na dodržování stanovené hmotnosti prádla apráčku nepřetěžujte
 

Udržování čistých filtrů sušičky

Pokud vaše sušička není vybavena funkcí automatického čištění filtrů, dbejte na pravidelné zbavování zachycených textilních vláken. Filtr vyjmete, propláchnete a necháte vysušit. Vnitřek sušičky otřete a následně vložíte filtr. Myslete i na nádrž kondenzátoru, z něhož je při používání některých typů sušičky, třeba vylévat vodu. I v případě používání tohoto elektrospotřebiče se vyhněte jeho přetěžování a sušičku po použití nechte otevřenou.

 

Balík Gold Touch


Provoňte váš šatník

Dostatečná údržba, vhodný prášek na praní nebo parfémy na praní představují záruku voňavého prádla. Oto přece jde, aby výsledkem praní bylo voňavé oblečení, které si sradostí oblékáme. Výbornou náhradu aviváže na praní představují oleje do praní.

Je to inovativní a nejvoňavější náhrada aviváže. Vaše prádlo bude vonět i po uložení do šatníku. Kvalitní parfém na praní si můžete vybrat z naší široké nabídky, která obsahuje také exkluzivně limitované edice. Dlouhodo a intenzivně voňavé prádlo vás ujistí o správnosti použití.

Péče a pračku a sušičku je klíčová pro jejich dlouhou životnost a efektivní provoz. V případě zanedbané péče a nepravidelném čištění se sníží výkon spotřebičů a ucpané filtry vedou ke zvýšené spotřebě energie. Po praní nechte dvířka a nádržku otevřené aby se přiměřeně provzdušnily. Kromě toho je důležité pravidelně čistit těsnění a pryžové díly, aby se předešlo vzniku zápachů a plísní. Je důležité dávat pozor na oblečení, které obsahuje kovové či plastové části jako je kostice na podprsence. Jednoduchým opatřením před zapadnutím těchto kusů oblečení do útrob pračky je textilní sáček. Základem ochrany a péče o pračku jsou i vhodné prací přípravky, nepoužívejte agresivní čisticí prostředky nebo rozpouštědla, mohly by poškodit spotřebič.

 

Jak zachovat barvu oblečení

Ani vy nemáte rádi, když vaše oblíbené triko, mikina či sukně postupně ztrácejí původní odstín? Změnu barvy můžete výrazně zpomalit tak, abyste se z nich mohli těšit co nejdéle. Poradíme vám, jak správně a v čem prát, aby se zachovala vaše barva oblečení.

Tmavé, barevné a světlé roztřiďte

 

První zásadou, která vám pomůže zachovat barvu oblečení, je jeho třídění před praním. Bílé kousky byste měli dávat do pračky zvlášť. Jinak by se mohlo snadno stát, že je z ní vyberete snádechem barev z jiného oblečení nebo dokonce s fleky.

Černé a tmavé barvy můžete dát do praní společně. Oblečení vbledších odstínech také. Společné praní stejných barev pomáhá zabránit jejich nežádoucímu zabarvení i ztrátě barevnosti. Chránit barvy pomáhá také obrácení oblečení naruby. Jednou z více výhod, jakou mají parfémy na praní Giovani® je, že napomáhají udržovat zářivou a neblednoucí barvu oblečení.

Zkontrolujte etikety

Hodně o tom jak prát, vám napoví také štítky na oblečení. Prozradí vám, jestli jej můžete dát do pračky a jakou teplotu byste měli zvolit. Dodržením doporučené teploty zabráníte blednutí barev a nechtěné změně tvaru. Obecně jsou vyšší teploty vhodné pro bavlnu, nižší pro praní syntetiky ajemnějších materiálů. Podle toho následně zvolíte prací program.

 

 

Příjemně voňavé prádlo nejen po vytažení spráčky, ale i po delší době stráveném všatníku. To je cíl, kterého by chtěla dosáhnout každá hospodyně. Kromě vhodně zvoleného prášku, teploty a způsobu praní je třeba přidat i vhodný prostředek jako náhradu aviváže, který se stará nejen o barvu vašeho oblečení, ale také o vůni, která vydrží. Intenzivní a dlouhotrvající vůni vám přinesou parfémy na praní Giovani®.

Jsou vyrobeny zkoncentrovaných vonných esencí. Díky jejich vysokému obsahu si prádlo zachová svoji nabytou vůni i po sušení oblečení v sušičce. Parfém na praní se používá v miniaturním množství 5 ml na 4 kg prádla. Následně je parfém vypuštěn do obrovského množství vody při vhodné teplotě a pere se většinou i více než hodinu se 4 kg prádla. V pračce se parfém velmi dobře a rychle rozpustí. Nezůstávají po něm proto žádné zbytky ani fleky. Parfémy na praní jsou vhodné pro všechny typy tkanin. Jejich malé množství při používání nezanáší pračku a napomáhá barvě vašeho oblečení.

Parfém na praní Sweety BrownieNa bílé prádlo zvolte prášek na praní s obsahem speciálních bělících složek, který pomůže odstranit oblečení i silnější znečištění. Na barevné kousky byste jistě měli používat prášek určený k praní barevného prádla, který obsahuje složky pro ochranu barev.

Chtěli byste, aby vaše černé tričko časem nezesivelo? Vhodné jsou k tomuto účelu tekuté prací prostředky, které obsahují složky na černé oblečení. Pro jemné tkaniny, například vlnu nebo hedvábí, budete potřebovat samostatný přípravek. Dodržujte také doporučené dávkování, které naleznete na obalu.

Rozdíl může být vdávce prášku na velmi znečištěné prádlo. Jak jsme již zmínili, naše oleje na praní Giovani® obsahují složku, která se stará o to, aby vaše prádlo zůstalo plné života a barev i po praní.

Praní ve studené vodě

Jednou z dalších možností jak zachovat barvu oblečení při praní, je praní ve studené vodě. Tento způsob je šetrný k vašemu oblečení ale i k vaší peněžence. Kromě barvy, studená voda pomáhá předcházet mačkání a scvrkávání látky, nezabarvuje a je šetrná k životnímu prostředí. Nezapomeňte však, že některé oděvy je třeba zbavit zápachu, bakterií nebo skvrn ak tomu je třeba využít vyšší teploty při praní. Většinou jsou to ručníky nebo ložní prádlo.

Jak často prát

Jak často bychom měli prát závisí na několika faktorech jako je typ oblečení, aktivity a osobní preference. Spodní prádlo, ponožky, plavky a oblečení na cvičení je třeba prát po každém použití. Ložní prádlo by se mělo prát jednou týdně a ručníky po 3.-4. použití. Méně často je třeba prát džíny, šortky a kalhoty. Interval je přibližně každé 3-4 použití, je důležité dbát na materiál a opotřebovanost látek. Sezónní oděv jako jsou kabáty, čepice, šátky a rukavice není nutné prát vícekrát než každých pár týdnů nebo po ukončení sezóny. Nejdůležitější je si zapamatovat, že důležitou roli hraje pot, protože pokud se více potíte, měli byste častěji prát.